Narzędzia marketingowe dostępne obecnie na rynku są różnorodne i pozwalają na wybór wielu różnorodnych form. Dlatego niezwykle ważne jest dostosowanie ich do profilu działalności firmy oraz jej zasięgu. Ważnym elementem będą tutaj takie kwestie jak zasięg firmy, od tego czy działa ona na skalę ogólnokrajową czy jest to może firma o lokalnym profilu działalności. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku istnieje wiele różnorodnych możliwości są również formy, które sprawdzą się w obydwu przypadkach.

Prowadząc lokalny biznes warto zastanowić się przede wszystkim nad formami reklamy o zasięgu lokalnym. Jedną z takich form może być między innymi reklama na bilbordach i banerach. Decydując się na taki rodzaj marketingu lokalnego należy pamiętać, że powinny być to reklamy atrakcyjne graficznie, które będą przyciągać wzrok i zapadać w pamięć. Powinny być kolorowe, nie mogą też zawierać zbyt wiele tekstu. W tym przypadku będą liczyć się przede wszystkim chwytliwe hasło reklamowe i adres prowadzonej działalności lub adres internetowy strony. Należy także pamiętać, że bilbordy i banery powinny znaleźć się w strategicznych miejscach i dobre lokalizacji, czyli takiej gdzie codziennie przewija się znaczna liczba osób. Tylko wówczas będzie to reklama, która odniesie skutek.

Ciekawą formą reklamy będzie również reklama mobilna, rozumiana jako poruszające się rodzaje reklam. Mogą to być na przykład samochody oklejone reklamą (więcej na ten temat na stronie Studiok22.pl/oklejanie-samochodow), mogą to być osoby przebrane za maskotki przywodzące na myśl prowadzoną działalność lub też plakaty umieszczane na przyczepkach samochodowych. Każda z tych form sprawia, że reklama dotrze do większej liczby osób, niż zwykły widzący baner.

Dobrym pomysłem na marketing lokalny jest również wykorzystanie przestrzeni miejskiej do reklamy. Mogą być to różnego rodzaju happeningi, eventy czy też nietypowe formy reklamy, takie jak reklama malowana na jezdni, czy ogromny balon reklamowy zawieszony nad miastem. Są to formy niestandardowe dlatego zwracają one większą uwagę mieszkańców danego obszaru, a z drugiej strony, są one też rzadziej wykorzystywane przez konkurencję co daje firmie w tym zakresie pewien rodzaj przewagi. Jedyne o czym należy pamiętać w tym przypadku, to kreatywność, bowiem ona stanowi źródło sukcesu w przypadku zdecydowania się na taki rodzaj reklamowania swoich produktów czy usług.

Istnieją również narzędzia marketingowe, które dobrze sprawdzą się zarówno w przypadku marketingu lokalnego jak i ogólnokrajowego, w grę wchodzą tutaj przede wszystkim różne formy e-marketingu. Takie jak pozycjonowanie strony internetowych czy kampania AdWords. Firmy działające lokalnie powinny wybierać wówczas frazy, które będą zawierały w sobie nazwę miasta, na terenie, którego działa dana firma. Z jednej strony wypozycjonowanie takiej frazy będzie łatwiejsze, z drugiej firma ma gwarancję, że jej oferta dotrze do mieszkańców miasta zainteresowanych właśnie takimi, a nie innymi usługami czy produktami, w swojej najbliższej okolicy.