Opakowania żywnościowe i tworzenie nadruków na nich otaczają nas każdego dnia i we wszystkich aspektach życia. Wystarczy tylko przyjrzeć się półkom sklepowym, które od wielorakiego wyboru różnego typu opakowań pękają w szwach. Oczywiście, niewiele osób zwraca na nie uwagę. Jako klienci często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że to właśnie na pudełkach czy foliach producenci doskonale przemycają skierowaną do nas ofertę.

Najczęściej spotykane rodzaje opakowań

Oczywiście można przyglądać się temu w różny sposób, niemniej jednak my postanowiliśmy sklasyfikować je ze względu na materiał, z którego są wytwarzane oraz najczęstsze ich wykorzystanie.

  • Jednorazowe opakowania foliowe – zwykle są stosowane w branży piekarskiej. Podlegają wielu obostrzeniom prawnym, ponieważ mają bezpośredni kontakt z żywnością. Mogą być „czyste”, czyli nie zawierać żadnych nadruków oraz informacji (oprócz składu pieczywa), ale równie dobrze mogą się na nich znaleźć liczne informacje dotyczące producenta.

  • Jednorazowe opakowania tekturowe – te z kolei są wykorzystywane na przykład w fabrykach produkujących przeciery pomidorowe i wszelkiego rodzaju sosy. Opakowane jest w nie również mleko, soki i napoje. Muszą być odporne na działanie wszelkich cieczy.

  • Opakowania szklane – ich produkcją rzadko zajmują się przedsiębiorstwa zajmujące się wytwórstwem również takich produktów jak te, o których mowa była powyżej. Butelki i słoiki tworzone są zwykle w hutach szkła, a tych na terenie Polski jest ponad 100.

  • Butelki plastikowe – korzystają z nich producenci zajmujący się wytwórstwem napojów, ketchupów, musztard lub chemii gospodarczej. Zawsze umieszcza się na nich specjalne nadruki mówiące o producencie i nazwie. Oczywiście nie może zabraknąć także wzmianki dotyczącej składu produkcyjnego – co w tym przypadku jest dokładnie określone przepisami prawnymi. Treść ustawy można znaleźć na wielu prawnych portalach informacyjnych.

Jeśli również Ty poszukujesz najlepszych opakowań dla produktów, które wytwarzasz to zapraszamy do zapoznania się z treścią strony –  multipak.info, a z pewnością znajdziesz tu odpowiedź na liczne stawiane pytania.

Opakowania jako forma marketingu

Eksperci do spraw reklamy już dawno docenili potencjał drzemiący w opakowaniach. Doskonale wiedzą, że przy dzisiejszym nasileniu konkurencyjności rynku nie można pozwolić sobie na to, aby przepuścić jakąkolwiek okazję do promowania marki. Oto kilka wypowiedzi marketingowych specjalistów:

„Zarówno proste woreczki foliowe, jak i duże kartony mogą stanowić doskonały nośnik reklamowy. Warto to wykorzystywać, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty, które na tle innych działań marketingowych naprawdę nie są wysokie”

„Moja agencja współpracuje z licznymi przedsiębiorcami – zarówno ze sprzedawcami detalicznymi, jak i producentami i hurtownikami. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebyśmy w planie strategii marketingowej nie uwzględniali nadruków na opakowaniach produktów. To naprawdę doskonała forma marketingu”.