Konkurencyjność rynku rośnie w zastraszającym tempie. Przedsiębiorcy dwoją się i troją, aby spełnić oczekiwania swoich klientów, utrzymać się na rynku i zajmować wysoką pozycję w branży. Okazuje się, że nie jest to tak proste jak dawniej, a reklama i promocja działalności to już coś więcej niż ulotki, banery, czy rabaty cenowe.

Programy lojalnościowe – zyski za promocję

Przyjrzyjmy się na chwilę działalności firm, które w swoje struktury marketingowe wdrażają programy lojalnościowe dla stałych klientów. Koncepcji programu nie da się stworzyć samodzielnie, w zaciszu własnego domu i w wolnej chwili. Plan takiego przedsięwzięcia jest bardzo złożony, dlatego zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści. Ofertę osób, które się tym zajmują można znaleźć na stronie – spartavity.pl.

Jakie są główne cele koncepcji programu lojalnościowego?

  • Budowanie trwałych relacji z klientem.

  • Pozyskiwanie danych osobowych, które można wykorzystywać do dalszych działań marketingowych.

  • Promowanie marki poprzez działalność wielopłaszczyznową kierowaną do licznych nisz klientów.

  • Stabilizacja pozycji firmy na rynku.

Jak funkcjonują programy lojalnościowe?

Jak już wspomnieliśmy jest to niezwykle złożona koncepcja, która składa się między innymi z:

  • analizy potrzeb rynku i firmy,

  • opracowania planu programu lojalnościowego,

  • budowy systemu, oprogramowania i specjalnej platformy,

  • opracowania mechanizmu komunikacji.

Dopiero końcowym etapem jest wdrożenie. Jednocześnie okazuje się, że jest to etap najtrudniejszy, który wymaga najwięcej skupienia i największych inwestycji.

Pytanie najważniejsze – czy programy lojalnościowe zarabiają?

Oczywiście. Żadna firma nie pokłada inwestycji w marketing, który przynosi im zyski. Klienci nie mogą liczyć na to, że sprzedawca jest na tyle dobroduszny, że w zamian za uczestnictwo w programie będzie on ciągle udzielał atrakcyjnych rabatów bez zysku dla siebie. Programy lojalnościowe to bardzo skomplikowane narzędzia długotrwałej reklamy, które wiele firm wyniosły już na wyżyny biznesu.