Ekskluzywny znaczy niedostępny

Marketing marek luksusowych uprawiany jest inaczej niż, w przypadku tańszych produktów, bowiem jego głównym założeniem jest przekonanie Klienta, że produkt, który oferujemy to rzecz wyjątkowa, niepowtarzalna, na którą niewielu może sobie pozwolić. To trudno dostępny przedmiot z najwyższej jakości materiałów, dystrybuowany w miejscach, gdzie klient jest wręcz rozpieszczany.

Marketing marek luksusowych jest więc zaprzeczeniem standardowych procedur marketingowych. Jasno widać to na przykładzie ostatniego produktu marki Montblanc.

Firma, która zajmuje się produkcją wysokiej klasy piór i długopisów, poprosiła o zaprojektowanie nowego pióra Marca Newson’a, sama marka gwarantuje najwyższą jakość materiałów, natomiast etui zaprojektowała inna znana firma – Hodinkee. W ten sposób nowy długopis Mantblanc spełnia zasady najwyższej jakości wykonania i nietypowego, unikatowego wyglądu. Dodatkowo wyprodukowano jedynie 100 takich długopisów, więc jest to edycja limitowana – co przekonuje o jej ekskluzywności. Długopis kosztuje ponad 1500 złotych, a więc również cena jest sposobem na utwierdzenie klientów w przekonaniu, że jest to produkt luksusowy.

Źródło zdjęcia: kimono.pl