Cukierni w Polsce przybywa każdego roku. Okazuje się, że Polacy uwielbiają spędzać swój wolny czas przy pachnących słodkościach. To dla nich sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu pracy. Eksperci jednak apelują do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w ten trudny biznes – tu liczy się nie tylko smak i jakość, ale przede wszystkim także reklama.

„Cukiernia to słodki interes, ale nieznajomość branży to stąpanie po równi pochyłej – w każdej chwili możesz spaść. Jeśli chcesz zainwestować swoje życiowe oszczędności we własną cukiernię najpierw zdobądź umiejętności, doświadczenie i wiedzę. Później zastanów się czym przekonasz do siebie klientów, jak się zareklamujesz i jak pokonasz konkurencję. Dopiero wtedy być może uda Ci się sprostać oczekiwaniom współczesnego rynku”mówi ekspert do spraw reklamy i biznesu jednej z warszawskich agencji marketingowych.

Jak więc zareklamować swoją cukiernię?

Na początek stwórz dokładny plan strategii marketingowej. Oprócz klasycznych form reklamy postaw na jakąś niespotykaną nigdzie indziej innowację. To pozwoli Ci się szybko wznieść na wyżyny biznesu. Oto kilka złotych zasad, którymi musisz się kierować:

  • nie obniżaj cen na początku działalności – klient może się do nich przyzwyczaić a wówczas trudno będzie mu zaakceptować rychłe podwyżki. Cukiernia to nie biznes, w którym można pozwolić sobie na taką promocję. Chcesz sprzedawać drożej? Żaden problem, ale rób to od samego początku.

  • wykorzystuj każdą wolną powierzchnię reklamową – chociażby opakowania cukiernicze. Wielu klientów będzie kupowało Twoje słodkości na wynos. Wówczas warto dać mu możliwość, aby nie zapomniał o Twojej firmie. Istnieje mnóstwo firm, które specjalizują się w projektowaniu i produkcji torb cukierniczych ze specjalnym nadrukiem. Przykładową ofertę znajdziesz na stronie – opakowania dla cukierni.

  • obroń swoją markę smakiem – jeżeli sam od podstaw przygotowujesz wszystkie wypieki to nie oszczędzaj na półproduktach. Jakość to kluczowy element prowadzenia tego typu działalności i pod żadnym pozorem nie powinieneś o tym zapominać. Klienci są wymagający a konkurenci potrafią dostosować się do ich oczekiwań. Ty również musisz im w tym dorównać.

Promocje cenowe oczywiście są wskazane, ale powinny być odpowiednio przemyślane. Powinieneś na nich zarabiać a nie tracić. Jeśli nie potrafisz ich zaplanować skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci jak krok, po kroku pokonać tę barierę.

Postaw również na innowację

Z czym kojarzy Ci się cukiernia? Z chłodniami, witrynami, pączkami, wypiekami i kawą? Jeśli tak, to słusznie, bo właśnie taki obraz możemy zobaczyć po przekroczeniu większości polskich cukierni. W mało której stawia się na atrakcyjny, ciepły i przede wszystkim domowy wystrój. A przecież lokal również może stać się doskonałym narzędziem marketingowym. Cukierkowa, klimatyczna atmosfera z pewnością udzieli się Twoim potencjalnym klientom.

Eksperci radzą, aby dokładnie oszacowywać ceny produktów

Czasami może zdarzyć się, że wypieczenie jednego pączka będzie kosztowało czterdzieści groszy. Można go więc pozornie sprzedać za osiemdziesiąt. Sto procent marży? Brzmi bajkowo. Klienci na pewno ucieszą się z tak niskiej ceny swojego ulubionego przysmaku. Okazuje się jednak, że do tych czterdziestu groszy należy doliczyć jeszcze koszt zatrudnienia pracownika, koszt utrzymania lokalu, koszty opakowań (a te z racji wysokich wymogów sanepidowskich bywają kosztowne) i mediów. Promocja przestaje być tak atrakcyjna kiedy dowiemy się, że jeden pączek tak naprawdę kosztuje nas złotówkę.

Jak widać reklama firmy musi być doskonale przemyślana i skrupulatnie wdrażana.