Fotografia, podobnie jak inne formy wyrazu artystycznego również ulega zmianom. Trendy i mody nie omijają również tej dziedziny życia i dotyczy to zarówno fotografii artystycznej, jak i tej bardziej użytkowej związanej z reklamą czy portretowaniem. Przyjrzyjmy się zatem modzie, która panuje obecnie wśród fotografów którym zależy na pozyskaniu jak największej liczby klientów. Ostatnimi czasy zauważalne są następujące trendy w fotografii:

Sesje brzuszkowe

Co to takiego sesja brzuszkowa? To nic innego jak sesja robiona przez matkę w ciąży lub oboje rodziców spodziewających się dziecka. Takiego rodzaju sesje podkreślają brzuszek, w którym żyje nienarodzone dziecko oraz piękno kobiety, której macierzyństwo dodaje blasku. W tego typu sesjach na pierwszym planie jest zawsze brzuch, który stanowi istotny element kompozycji całego zdjęcia. Spotkać się można z sesjami nasyconymi kolorami i pięknem natury jak również z sesjami czarno białymi. Tego rodzaju fotografie są też wyrazem tego, że matka w pełni akceptuje swoje ciało i z radością oczekuje przyjścia na świat swojego dziecka. To także forma reklamowania biznesu specjalizującego się w artykułach dla dzieci i rodziców (zob. advertstudio.eu/reklama).

 

Plener ślubny z humorem

To kolejny trend zauważany obecnie w fotografii ślubnej. Sesje zdjęciowe z humorem najczęściej wykorzystują zabawne gadżety, takie jak ogromne wąsy, które nosi panna młoda, czy olbrzymi wręcz krawat dla pana młodego. Są także specjalne gadżety ślubne, które również bywają wykorzystywane podczas takich sesji, jak na przykład drogowskazy z imionami państwa młodych, czy buty z zabawną podeszwą. Buty to również częsty element, z którym można spotkać się podczas sesji ślubnej, zdarzają się sesje gdzie państwo młodzi noszą trampki lub takie gdzie występują oni boso.

Postarzanie zdjęć

Choć wydawać by się mogło, że ten trend powoli odchodzi do lamusa, to nadal dużą popularnością cieszą się zdjęcia czarno – białe (sepia jest już bowiem pieśnią przeszłości). Co ciekawe do łask wraca też fotografia analogowa, aparaty na kliszę czy zdjęcia wyglądające jak z polaroida – to wszystko trendy, które aktualnie można zauważyć u wielu fotografów.

Podkręcanie zdjęć

To trend stojący w opozycji do zwolenników czarno – białych fotografii, jest to niejako wyraz tego co możemy obserwować w modzie. Przez kilka ostatnich lat żywe i nasycone barwy królowały w modzie, takie też barwy chcieli uzyskać fotografowie na swoich zdjęciach, dlatego często przy pomocy Photoshopa sprawiali, że kolory na ich zdjęciach były znacznie bardziej nasycone niż w rzeczywistości.

Perspektywa flat lay

To nowy trend rysujący się w fotografii, w dużej mierze spopularyzowany przez Instagram. W tej perspektywie przedmioty układane są płasko na pewnej powierzchni, a następnie wykonuje się im zdjęcie, tak by wyglądały na widziane z lotu ptaka. Jest to perspektywa szczególnie interesująca dla fotografów jedzenia czy przedmiotów codziennego użytku, wykorzystywana również w fotografii reklamowej, o czym można się przekonać oglądając nie jeden billboard na ulicach naszych miast.